چه انتظاراتی از یک فروشگاه آنلاین لوازم دیجیتال دارید؟

چه انتظاراتی از یک فروشگاه آنلاین لوازم دیجیتال دارید؟

چرا باید سراغ فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی برویم؟ کوچ از سیستم فروشگاه سنتی و تجارت سنتی به تجارت و بازار مدرن قرن 21 نیازمند کمی زمان است. کشورهای توسعه یافته با سرعت بالاتری وارد این نوع از تجارت شده اند و کم کم سایر کشورها نیز در حال ورود به این سبک از تجارت هستند. اما چگونه باید دل خود را برای رفتن سراغ فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی قرص کنیم و دل به این تجارت بدهیم؟
مزیت‌های زیادی در فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی نسبت به بازار سنتی وجود دارد که می تواند هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع تولید کننده و فروشنده تمام شود. اما قرار نیست درباره چالش مهاجرت از بازار سنتی به سمت تجارت الکترونیک و استفاده از فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی صحبت کنیم.

با علم به این مهم که استفاده از این نوع تجارت می تواند به سود خریدار تمام شود، آیا همه فروشگاه‌ها دارای کیفیت و شرایط لازم و کافی برای ما هستند؟ مسلماً مانند بازار سنتی بازار الکترونیکی نیز دارای نقطه ضعف هایی است که این نقطه ضعف‌ها در برخی موارد می تواند بیشتر از حد معمول باشد. از این رو بر آن شدیم تا با بیان انتظارات معقولی که می تواند وجه های یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی را برای ما مشخص کند، یک راهنمای جامع برای انتخاب فروشگاه مناسب تهیه کنیم.

شناخت سایت فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی

اولین قدم برای انتخاب یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی سایت آن است. یک سایت معمولی با امکانات معمولی راحتی لازم را برای کاربر نخواهد داشت. کاربران انتظار دارند که وقتی قدم به سایت یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی می‌گذارند، با حس خوبی روبرو شوند. همه چیز در دسترس باشد، برای انتخاب کالای مورد نظر خود نیاز به جستجوی زیادی نداشته باشند و به طور خلاصه امکانات سایت کامل و جامع باشد. قیمت‌ها مشخص و امکان فیلتر کردن اجناس بر اساس قیمت، برند و سایر فاکتورها نیز باید در این سایت تعبیه شده باشد. پس داشتن یک سایت معمولی و ضعیف نمی تواند یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی را تبدیل به دلخواه کاربر نماید.

این حس در فروشگاه‌های تجاری سنتی نیز صادق است. مغازه‌ای را در نظر بگیرید که در آن همه چیز در جای خود با نظم و ترتیب قرار گرفته و قیمت‌ها نیز کاملاً مشخص و برچسب خورده است. دید خوبی نسبت به همه اجناس برای مشتری وجود داشته و امکان انتخاب بین مدل‌های مختلف در این فروشگاه وجود دارد.

 

مجوزهای لازم یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی

اشتباه نکنید، فضای آنلاین و اینترنت خیلی هم برخلاف تصور عموم فضای بی در و پیکر و بدون نظارتی نیست. اگر کمی دقت داشته باشید، این فضا نیز توسط ناظرین بازار رصد می‌شود و در صورت بروز خلاف و یا اشتباهی با عاملین آن برخورد خواهد شد. برای مقبولیت یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی مجوزهای لازم برای این کسب و کار باید دریافت شده باشد و هم در سایت فروشگاه مورد نشر درج شود و هم در سایت‌های مرجع قابل استناد و پیگیری باشد. این کمترین انتظاری است که کاربران می بایست از یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی داشته باشند.

تنوع در برندهای یک فروشگاه آنلاین

یکی از دلایلی که بسیاری از کاربران یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی را به فروشگاه سنتی ترجیح می دهند، تنوع بالای محصولات و برندهای اورجینال و با کیفیت در آنها است. این انتظار از یک فروشگاه سنتی به این شکل و شمایل خیلی قابل تصور نخواهد بود. آنها معمولاً به چند برند معتبر و معروف و در رنج قیمتی مختلف اکتفا می کنند و خیلی نمی تواند فضای لازم برای ارائه همه برندها را ایجاد نمایند. اما از یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی با توجه به عدم نیاز به فضای زیادی برای نما چینی و ظاهرسازی مغازه تجاری، انتظار می رود که تنوع بالایی در برندها را شاهد باشیم.

البته ذکر این نکته ضروری است که این انتظار به معنی این نیست که محصولات و کالاهای بی کیفیت و بدون کارایی را نیز می بایست در این فروشگاه‌ها شاهد باشیم. خرید لوازم الکترونیکی ارزان و با کیفیت پایین می تواند حتی خطرناک بوده و عواقب زیان باری را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد.

 

اهمیت درج اطلاعات و مشخصات کالاها

با توجه به عدم حضور فیزیکی در فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی، مصرف کننده انتظار دارد که اطلاعات کاملی از کیفیت و مشخصات آنها را در سایت مشاهده نماید. این اطلاعات می تواند در انتخاب کالاها تأثیر گذاری زیادی داشته باشد. عدم وجود مشخصات هر کالا کاربر را دچار سردرگمی نموده و ممکن است باعث بروز مشکلاتی نیز شود. انتخاب اشتباه و پروسه برگشت و دریافت مجدد محصول مورد نظر معمولاً یک روند بسیار طولانی مدت در زمینه خدمات فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی خواهد بود.

 

بهینه سازی پروسه خرید و دریافت کالا

یکی از نگرانی‌های بزرگی که کاربران در هنگام ورود به یک فروشگاه آنلاین با آن روبرو هستند، پروسه دشوار خرید و دسترسی به کالای مورد نظر است. از این رو آنها انتظار دارند که مالکین این فروشگاه‌ها پروسه خرید را تا حد ممکن آسان نموده و بعد از آن در اسرع وقت کالای خریداری شده را آن هم در زمان معین و مشخص به دست مشتری برساند. دغدغه اینکه در زمان ارسال مرسولات کسی در خانه برای تحویل خواهد بود یا خیر، عاملی است که بسیاری از کاربران را از ورود به یک فروشگاه اینترنتی لوازم الکترونیکی باز می دارد.

قیمت‌ها و تخفیف های فروشگاه آنلاین

یکی از مهم‌ترین عاملی که می تواند کاربران را به سمت فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی سوق دهد، تخفیف‌های دوره‌ای و قیمت‌های آف خورده است. مشاهده قیمت‌های بالاتر از مغازه‌های تجاری سنتی کاملاً اعتماد هر کاربری را نسبت به یک فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی از بین خواهد برد.

 

اعتماد سازی و ضمانت نامه ها

به عنوان آخرین انتظار معقولی که متصدی فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی می بایست آن را برای کاربران خود فراهم آورد، اعتماد سازی برای قیمت‌های مناسب و ضمانت نامه‌های لازم برای کالاها، مرجوع نمودن کالاهای بی کیفیت و خدمات پس از فروش ایده آل است.

جمع بندی و نتیجه گیری

پروسه مهاجرت کاربران از بازار سنتی به سمت بازارهای آنلاین و الکترونیکی مانند فروشگاه آنلاین لوازم الکترونیکی با همه پیچیدگی‌های فرهنگی و ذهنیتی که برای کاربران دارد، نیاز به آماده سازی زیرساخت‌های لازم توسط متصدیان این فروشگاه‌ها نیز است. در حال حاضر شاهد هستیم که بسیاری از این فروشگاه‌ها با بالاترین میزان فروش و اعتمادسازی در حال فعالیت در کشور هستند و هزاران نمونه از این فروشگاه ها، هر ساله از چرخه رقابت حذف می شوند.

فروشگاه اینترنتی دامون کالا

ارسال نظر