راهنمای خرید اسکنر، آنچه باید بدانید!

راهنمای خرید اسکنر، آنچه باید بدانید!
آیا برای خرید اسکنر نیاز به تخصص و اطلاعات خاصی دارید؟ دوره آموزش خرید اسکنر در آموزشگاه‌های فنی برگزار نمی‌شود اما شاید این آموزش‌ها را نیز در آینده باید در لیست آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار دهیم.

آیا برای خرید اسکنر نیاز به تخصص و اطلاعات خاصی دارید؟ دوره آموزش راهنمای خرید اسکنر در آموزشگاه‌های فنی برگزار نمی‌شود اما شاید این آموزش‌ها را نیز در آینده باید در لیست آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار دهیم. اما تا آن موقع، مقاله زیر راهنمایی کامل و جامع برای خرید اسکنر را در اختیار شما قرار می دهد. البته در صورت راه اندازی دوره‌های آموزش خرید اسکنر، احتمالاً از این مقاله به عنوان یک جزوه درسی استفاده شود!

خرید اسکنر کار چندان تخصصی و حرفه‌ای نیست. شما برای این خرید نیاز به اطلاع از برخی اطلاعات عمومی درباره این وسیله خواهید بود که با دانستن آن‌ها می توانید گلیم خود را در هنگام خرید از آب بیرون بکشید. بیایید این اطلاعات مختصر و مفید را با هم مرور کنیم.

انواع مختلف اسکنر

قبل از اقدام به خرید این وسیله پرکاربرد، شما می بایست با انواع آن آشنا شوید. اهمیت این مسئله بیشتر از این جهت است که هر شغل و هر کاربری اسکنر مخصوص به خود را نیاز دارد. از این رو اطلاع از انواع اسکنرهای موجود می تواند بهترین راهنمایی برای فیلتر کردن برخی محصولات در هنگام خرید باشد.

اسکنر بارکد، اسکنر ورق A3 یا A4، اسکنر موبایل، اسکنر عکس، اسکنر چندکاره و چند مدل دیگر، از انواع محبوب این وسیله هستند. حال شما باید از خود بپرسید که آیا کسی که برای اتصال اسکنر به موبایل خود نیاز به این وسیله داشته باشد، به دنبال خرید اسکنر چند کاره با سایزی اندازه یک جعبه میوه خواهد رفت؟ مسلماً پاسخ این سؤال خیر است.

اسکنرهای مسطح

نوعی از اسکنرها هستند که شبیه به دستگاه‌های کپی بوده و معمولاً برای کارهای سنگین مانند انتشارات و چاپ خانه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. این وسیله در ابعادی بزرگ طراحی شده و امکان اسکن یک کاغذ کوچک تا کتاب‌های ضخیم و قطور در آن‌ها فراهم است.

اسکنرهای عکس

دارای پردازنده هایی خاص برای اسکن تصاویر با کیفیت فوق العاده بالا بوده که عکاسی‌ها، میزبان اصلی آن‌ها هستند.

اسکنرهای چند کاره

اداری و یا خانگی در کنار اسکن، موارد دیگری مانند فکس، کپی و پرینت را نیز انجام داده و انتخابی عالی برای افرادی خواهند بود که میزان استفاده آن‌ها از همه این موارد، معقول و منطقی است.

 اسکنرهای قابل حمل

نیز نوعی دیگر از انواع اسکنر هستند که در سال‌های اخیر کاربرد زیادی پیدا کرده اند.

 

اطلاعات لازم برای خرید اسکنر

حال که با انواع اسکنر و کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شده اید، می توانید مشخصات ظاهری آن‌ها را برای انواع شغل‌ها استخراج نمایید. اطلاعاتی که برای خرید آنلاین اسکنر و یا حضوری آن خواهید داشت، موارد زیر خواهند بود.

 

 • قالب لازم برای اسکن

سایت‌های آنلاین فروش اسکنر معمولاً باید این اطلاعات را در معرفی محصولات و جزئیات آن‌ها نگاشته باشند. شما به دنبال چه قالبی برای اسکن هستید؟ A4، A3 یا موراد دیگر، این مشخصه در انتخاب نوع اسکنر بسیار مهم خواهد بود.

 • وضوح تصویر لازم

وضوح تصویر اسکنر 200 ppi برای کارهای معمولی و وضوح تصویر 300 ppi برای انجام کارهای استاندارد تعریف شده هستند. برای برخی موارد تخصصی شما باید از میزان وضوح تصویر لازم مطلع باشید.

 • سازگاری

هر سیستمی با هر اسکنری سازگار نیست. از این رو باید از قبل درباره سیستم خود و اسکنرهای سازگار با آن بررسی‌های لازم را انجام دهید.

 • ظرفیت اسکنر

حجم اسناد مورد نیاز برای اسکن به صورت روزانه و ماهانه تأثیر مستقیمی در انتخاب اسکنر خواهد داشت.

 • سرعت اسکن

سرعت هر اسکنر با واحد ppm در آن مشخص است. البته این واحد در برخی موارد برای صفحه‌های یک طرفه و برخی نیز برای صفحه‌های دو طرفه بیان می‌شود که باید به آن دقت داشته باشید.

 • اسکن دو طرفه

وجود این آیتم می تواند روی قیمت دستگاه تأثیر داشته باشد. از این رو در صورت نیاز، آن را نیز جزء ملاک‌های خود قرار دهید.

مزایای استفاده از یک اسکنر

اطلاع از مزایای اسکنرها مخصوصاً برای فروشنده‌ها و کسانی که خود ارائه دهنده این محصولات هستند، بسیار مهم و حیاتی است. آن‌ها باید بهترین راهنما برای خرید مشتریان خود باشند. اینکه چه اسکنری برای چه شغلی اولویت دارد را شما باید به عنوان یک فروشنده در اختیار مشتریان خود قرار دهید. مزایای زیر در معرفی اسکنرها را در نظر داشته باشید:

 • دسترسی به اسناد در هر جایی از دنیا

وجود اسکنر باعث می‌شود تا شما برای داشتن یک سند به گوشه کنار دنیا سفر نکنید. یک کپی نرم از اسناد خود اسکن کرده و آن را در رایانه شخصی خود ذخیره نمایید. حالا در هر جایی از دنیا بدون داشتن هارد کپی این مدارک، به آن‌ها دسترسی خواهید داشت.

 • استفاده از کاغذ کمتر

 • تصور کنید که به جای استفاده از اسکنر قرار باشد، پشت سر هم کاغذ و کاغذ مصرف کنید. برای ابلاغ یک بخشنامه مختصر در یک سازمان بزرگ به صورت کاغذی شما احتمالاً نیاز به مصرف کاغذ تهیه شده از یک جنگل بزرگ را خواهید داشت.

  • راندمان بالا

  با استفاده از اسکنر، علاوه بر کاغذ بازی‌های کمتر و وقت گیر، روند کار بسیار ساده و راحت شده و دسترسی به اسناد و مدارک نیز برای همه سریع‌تر خواهد بود.

 • از خرید اسکنر نترسید. مشخصات و ویژگی‌های همه انواع اسکنرها روی بسته بندی و بدنه اصلی آن‌ها درج شده است. حرفه‌ای‌ترین افراد نیز در هنگام خرید این وسیله، این جزئیات را دقت نموده و از همین بخش برای انتخاب اسکنر مورد نیاز خود بهره می برند.

 • حرف آخر:

 • شما نیز می توانید با یک نگاه، این اطلاعات ساده را با استفاده از راهنمای بالا در ذهن خود پردازش نموده و به راحتی دست به بهترین انتخاب بزنید. نیاز سنجی کاربر یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در هنگام خرید اسکنر است. فروشگاه‌های این تجهیزات نیز با ارائه این اطلاعات به صورت آنلاین و یا اسکن شده با ارسال ایمیل، می توانند در تصمیم گیری افراد، نقش و تأثیر بسزایی داشته باشند.

فروشگاه اینترنتی آی تی دامون کالا

ارسال نظر